Reference

HERKULES
Klasická kachlová kamna s moderní technologií

Majitel krásné lesovny v empírovém stylu, Doc. MUDr. Luboš Hrazdíra, CSc., využívá toto stavení jako přechodné víkendové bydlení. S tím souvisel i problém jak „vymrzlé“ stavení z kamenného zdiva po příjezdu na chalupu rychle vytopit.

200 let stará budova se nachází v nádherném prostředí telčských lesů a je postavena z kamenného zdiva, jehož šířka přechází od 1 m v přízemí až po 60 cm v prvním patře. V přízemí se nachází kuchyně a obytná jídelna o rozloze 25 m², v prvním patře jsou umístěny 3 obytné pokoje o celkové rozloze 80 m². Dříve byla lesovna trvale obydlená a s udržováním tepla nebyl problém, ale současný majitel využívá stavení pouze příležitostně jako chalupu, a tak bylo možné lesovnu krátkodobě obývat pouze za příznivých teplot na jaře, létě a na podzim.

S přáním používat lesovnu i v zimním prostředí přišlo i radikální řešení změny vytápění celého objektu. Základním požadavkem majitelů bylo zachovat ráz chalupy a vzhledem k dobré dostupnosti v regionu použít dřevo jako hlavní zdroj topení. Jako hlavní zdroj vytápění jsme proto zvolili kachlová kamna HERKULES s teplovodním výměníkem. Kamna jsou usazena na robustní dřevěné lavici, která zároveň slouží jako příjemné posezení a skvěle navozuje atmosféru klasických kachlových kamen ve starých kuchyních. Moderní kachlová kamna HERKULES tak plně nahrazují klasická stavěná kachlová kamna.

V kachlových kamnech Herkules je použita hluboká krbová vložka E1Dvo, konstruovaná pro dlouhodobé topení, o celkovém výkonu 11–17 kW. Hloubka krbové komory 60 cm umožňuje přikládat až 50 cm dlouhá polena a při použití tvrdého dřeva můžou kamna vydržet hořet celou noc. Ráno stačí přiložit menší kousky měkkého dřeva. Konstrukce krbové vložky s teplovodním výměníkem o výkonu 7–11 kW umožňuje kombinaci konvekčního, předávaného radiátory kamny přes sklo a sálavého vytápění, které vyzařuje kachlové obložení kamen ještě 2 hodiny po vyhasnutí.

Teplovodní výměník je zapojen do otevřeného samotížného systému topení a vytápí všechny pokoje v prvním patře. Pro temperování chalupy byl do systému zapojen elektrokotel, který je možné ovládat prostřednictvím mobilního telefonu. Před plánovaným příjezdem na chalupu majitelé spustí elektrokotel prostřednictvím mobilního telefonu a chalupa je takto předehřáta než dorazí majitelé a zatopí v kamnech. Vzhledem k velmi častým výpadkům elektrické energie zvláště v zimním období bylo nutné topný systém zajistit záložním zdrojem. Záložní zdroj je v případě dlouhodobého výpadku elektrické energie dobíjen z malé fotovoltaické elektrárny, která je dále použita pro řízení elektrokotle a bezpečnostního systému.

 

Rychlý dotaz
Česky  Deutsch  English
2013–2024 © ŽELETAVSKÁ KAMNA nahoru
Partneři
Můžeme prosím pracovat s cookies, abychom věděli, jak nám web funguje?