Titulní stránka / Reference / OLYMP na chalupě

Reference

OLYMP na chalupě
tepelná pohoda

Nedávno jsme navštívili chalupu Doc. Ing. Ladislava Slonka, CSc., bývalého děkana lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity. Chalupa se nachází v nadmořské výšce 650 m na Vysočině. Budova, zasazená do krásné přírody, je kromě jiného zajímavá svým propracovaným topným systémem, který je dobře připraven na místní drsné zimní počasí, a který využívá tři v místě dostupné zdroje tepla – slunce, dřevo a elektřinu.

Chalupa pana Slonka je samostatně stojící novostavba s obyvatelným podkrovím o celkové obytné ploše 150 m². Budova je postavena z tvárnic Ytong 400 mm a je zateplena 100 mm polystyrenem. Při stavbě byla použita plastová okna i dveře, tepelné ztráty domu jsou tedy velmi nízké. Umístění chalupy ve výšce 650 metrů nad mořem v pátém teplotním pásmu a předpoklad, že chalupa bude v budoucnu využívána pro trvalé bydlení, vedla majitele k investici do propracovaného a funkčního systému topení a ohřevu vody.

Topný systém a systém ohřevu teplé vody, zahrnuje tři hlavní zdroje: Želetavská kamna s teplovodním výměníkem Olymp, tři solární panely a elektrický dohřev. Maximálně jsou tak využity v místě dostupné tepelné zdroje – slunce, dřevo a elektřina. Doplňkovými zdroji vytápění chalupy jsou elektrické podlahové topení v přízemí a elektrický přímotop v podkroví, které jsou ale využívány pouze výjimečně.

Instalovaná kamna Olymp mají celkový výkon 7 až 11 kW, z toho na teplovodní výměník připadá 4 až 6 kW. Kamna vyhřívají obytnou místnost o velikosti 42 m². Teplá voda z teplovodního výměníku, je při teplotě 68 °C až 85 °C předávána do akumulační nádrže o objemu 1,7 m³. Tepelně izolovaná nádrž byla dodavatelem vyrobena na míru tak, aby se vešla do původní šatny a nebyla tak na očích majitelů a návštěvníků objektu. Velmi důležitým prvkem systému je regulace teploty vody předávané do zásobníku. Pokud by se totiž do výměníku kamen vracela příliš studená voda, mohlo by dojít k dehtování kamen i komína.

Výkon kamen Olymp je dostatečný pro postupné vyhřátí celého domu. V případě nutnosti vyhřát chalupu okamžitě, je nutné použít dohřev elektrickou topnou spirálou o výkonu 3 kW. Dalším řešením by bylo využít výkonnější kamna, např. typ Herkules, který má celkový výkon 11 až 17 kW, z toho do výměníku 7 až 11 kW. „Při topení smrkovým dřevem se přikládá jednou až dvakrát za hodinu. Přikládání přes noc není nutné. Pokud použijete tvrdé dřevo a zavřete přívod vzduchu, oheň do rána vydrží,“ prozradil nám majitel chalupy pan Ladislav Slonek.

Teplo dodávané třemi solárními panely pomáhá temperovat vodu v otopném systému. Celý systém je připraven i na ohřev vody v zastřešeném bazénu o objemu 22 m³. „Pro případ nedostatečného výkonu solárních kolektorů a kamen jsou doinstalovány tři elektrické topné spirály o celkovém výkonu 11 kW. Z nich je v současnosti s dostačující účinností zapojena pouze jedna o výkonu 3 kW,“ uvedl dále Ladislav Slonek.

O bezpečnost celého systému se stará systém elektronické regulace, pojišťovacích ventilů, dvě expanzní nádoby, z nichž jedna je dimenzována pro solární systém, druhá o velikosti 110 litrů je vyhrazena pro zásobník teplé vody. Celá instalace bude velmi brzy doplněna i o záložní systém, který je nutný při výpadku elektrické energie, kdy by hrozilo přehřátí výměníku kamen. Takovýto systém je náročný na regulaci a vyžaduje instalaci zkušeným odborníkem.

„Pro naši chalupu jsme zvolili centrální nízkoteplotní vytápění s cirkulací vzduchu. Je použito více menších radiátorů s nastavitelnými termostatickými ventily, strop mezi přízemím a podkrovím není tepelně izolován a u vnitřních dveří nejsou použity prahy, aby teplý vzduch mohl cirkulovat. Nemalou energetickou úsporu přináší také směšování teplé a studené vody, které výrazně šetří energii,“ řekl při naší návštěvě pan Slonek.

S neustále rostoucí cenou energií se stále ve větší míře obracíme k jiným levnějším zdrojům. Takovým zdrojem je sluneční záření, které je na chalupě ve Vojtěchově vhodně začleněno do systému ohřevu a umožňuje tak nejen snížit náklady na provoz chalupy, ale i díky využití energie přírody šetřit naše životní prostředí.

 

Rychlý dotaz
Česky  Deutsch  English
2013–2024 © ŽELETAVSKÁ KAMNA nahoru
Partneři
Můžeme prosím pracovat s cookies, abychom věděli, jak nám web funguje?